1600 muslimia osallistui joulutapahtumaamme!

Sunnuntaina 12.12. järjestimme Albaniassa afgaanipakolaisille joulutapahtuman, johon osallistui 1600 muslimia. Tämä tapahtuma oli tarkoitettu koko perheelle.

Olimme järjestäneet paikalle bussikuljetukset Rafaelon pakolaiskeskuksesta. Nämä afgaanit ovat amerikkalaisten evakuoimia edellisen Afganistanin hallinnon virkamiehiä ja heidän perheitään.

Uskomatonta, että saimme kertoa evankeliumin ja joulun sanoman Jeesuksesta näille ihmisille, jotka eivät olleet koskaan aikaisemmin viettäneet joulua.

Missiomaailmasta oli tapahtumassa mukana seitsemän henkinen tiimi. Jaoimme pakolaisille kampanjassa 1600 joululahjaa ja huomioimme ohjelmassa erityisesti lapset.

Tapahtuman pääjärjestäjänä toimi Missiomaailma, mutta mukana yhteistyössä oli myös Albanian Evankelinen Allianssi, WorldCompassion sekä Livets Ord -seurakunta Ruotsista.

Kiitos kaikille tukijoille ja esirukoilijoille. Saimme erittäin hyvää palautetta afgaaneilta ja tapahtumaa toivottiin järjestettäväksi uudelleen.

Markus Korhonen

Ps. Laajempi raportti tapahtumasta julkaistaan myöhemmin.